Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Stół jak fundament

Stół jak fundament

Fot. http://www.arka-meble.pl

To w niej tętni życie rodzinne. W niej spotykamy się z bliskimi. W niej przyjmuje się gości. Ale jadalnia nie byłaby sobą gdyby nie stół. Nie zastąpi go ani barek, ani ława. Bez niego ani rusz… Tylko na który się zdecydować? Poniżej krótki poradnik, jak wybrać właściwy stół do naszej jadalni.

Jadalnia – i jako odrębne pomieszczenie i jako wydzielone miejsce w kuchni – jest miejscem szczególnym w każdym mieszkaniu. Bo z jednej strony rodzinne, z drugiej gościnne… Serce domu.

Dlatego tak jak o serce, tak o nią należy zadbać i postarać się „zapewnić” jej przytulny wystrój i wprowadzić przyjazny nastrój. Zacznijmy od stołu, bo to jest podstawa jadalni. Wybierając go, powinniśmy od razu mieć na uwadze kilka istotnych parametrów, a więc: wielkość, kształt, funkcjonalność, ergonomiczność. No a przede wszystkim metraż pomieszczenia, w którym ma stanąć i liczba domowników, którzy będą przy nim zasiadać. Nawet najpiękniejszy i najdroższy stół, jeśli będzie niedopasowany do naszych potrzeb i warunków mieszkania – nie spełni swojej roli. Chcąc nie chcąc – do jego kupna musimy podejść z głową.

Owalny czy kanciasty?



Pierwszą najważniejszą kwestią przy wyborze stołu do jadalni jest jej metraż. Od tego bowiem powinien zależy kształt blatu. Jeśli nasze pomieszczenie jest naprawdę spore, stół może być kwadratowy lub prostokątny. Do mniejszej jadalni najlepszą opcją będzie stół owalny (może być rozkładany), zajmujący mniej przestrzeni. Nie posiada kantów, na które – gdy jest niewiele miejsca – łatwo się na nadziać i poobijać. Zaletą okrągłego kształtu jest też to, że nie tworzy barier między siedzącymi osobami.

W małej jadalni doskonałym pomysłem będzie lekki owalny (w kształcie jaja) stół mobilny, składany bokami do ściany, przy której stoi. Jeśli się go rozłoży zyskujemy pokaźny blat. I coś do „mikro jadalni” połączonej z kuchnią. Prosty blat narożny wsparty na jednej nodze. Pozwala zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń, na przykład przy narożnej ścianie. Dzięki niemu zyskujemy miejsce do wygodnego jedzenia codziennych posiłków, nie zagracając małej przestrzeni.

zdjecie
Fot. http://www.arka-meble.pl


Ilu biesiadników?



Druga sprawa: bardzo ważne jest zapewnienie osobom siedzącym przy stole odpowiedniej ilości blatu. Generalna zasada brzmi, że powinno być to ok. 60 cmdługości na osobę. To optymalna powierzchnia zapewniająca biesiadnikom swobodę ruchu, a jednocześnie pozwalająca wygodnie rozmieścić nakrycia i naczynia z daniami. Posiłki najwygodniej będzie się nam jadło przy stole o wysokości 72–75 cm. Ważna jest też nie tylko szerokość blatu, ale i rozstaw jego nóg. Warto sprawdzić, czy goście będą mogli wygodnie zmieścić pod stołem swoje nogi, czy nie dochodzi do kolizji między krzesłem a nogą stołu. Zanim więc rozłożymy nakrycia, przystawmy do stołu krzesła, by się przekonać, czy wszystkie zgrabnie omijają stołowe nogi. Oczywiście ten problem nie istnieje, jeżeli zdecydowaliśmy się stół na jednej nodze.

Z jakiego materiału?



Stoły produkowane są z rozmaitych tworzyw: z drewna, płyt MDF, płyt wiórowych, wikliny, rattanu, szkła, metalu, akrylu, kamienia szlachetnego. Stoły z litego drewna z reguły więcej kosztują. Nieco mniej zapłacimy za stół z blatem z fornirowanego lub laminowanego MDF-u. Ciekawie prezentują się stoły ze szklanymi blatami. Najczęściej stosowane jest w nich grube szkło hartowane. W bardzo nowoczesnym wnętrzu świetnie wypadnie stół w całości wykonany z przezroczystego imitującego szkło akrylu. Ponadto bardzo istotne jest wykończenie powierzchni płyty stołowej: ważne, by lakier pokrywający naturalną okleinę lub laminat na płycie MDF charakteryzował się dużą odpornością na zarysowania, zadrapania oraz działanie gorących płynów i alkoholi.
Data publikacji: 12.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również