Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kanapy i narożniki idealne

Kanapy i narożniki idealne

Fot. www.bizzarto.com

Bez stołu z krzesłami, lub nocnej lampy można wyobrazić sobie pokój gościnny. Ale bez kanapy już raczej nie sposób. Klasyczna, nowoczesna, z szezlongiem... a może tapczan, rozkładana weralka, albo narożna sofa? Ich wybór jest ogromny. Tylko na którą się zdecydować?

Otomana, sofa, kanapa. Bez względu na to, jak ją nazwiemy ma w domu ważną rolę do odegrania: jej zadaniem jest pozwolić nam się odprężyć z książką w dłoni, wygodnie rozsiąść przed telewizorem całą rodziną, podjąć gości, a także komfortowo przycupnąć na chwilę, kiedy zmorzy sen. To da się zrobić. Współczesne kanapy to praktyczne i funkcjonalne meble wypoczynkowe, w dodatku „pociecha” dla oka i kropka nad „i” dla wystroju dziennego pokoju. W czterech słowach: mebel do zadań specjalnych.

Do spania i siedzenia



Kanapa z funkcją spania, czyli taka którą można sprawnie rozłożyć, czyniąc z niej łóżko. Dwa w jednym. Bodaj jedyne słuszne rozwiązanie, kiedy mamy małe mieszkanie i pokój dzienny musi pełnić jednocześnie rolę sypialni. Albo kiedy chcemy zapewnić dodatkowe, rezerwowe miejsce do spania, na przykład z myślą o gościach. Musimy mieć jednak na uwadze, że kanapy z funkcją spania, z racji swojego przeznaczenia, a co za tym idzie – swojej konstrukcji – są zawsze znacznie twardsze, niż te nierozkładane. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób się rozkładają. Mogą rozsuwać się na cały pokój i wówczas oparcie zamienia się w wezgłowie. Wśród systemów rozkładania kanap możemy też wybrać między innymi taki, który przypomina nieco system wersalkowy, z pojemnikiem na pościel. Rozwiązanie skrojone na miarę węższych pomieszczeń.

Aż chce się spocząć



Przed kupnem nowej kanapy bezwzględnie powinniśmy przetestować ją bez skrępowania na wszystkie możliwe sposoby w sklepie, na ekspozycji. Sofa nie może być zbyt twarda ani zbyt miękka. Niskie osoby powinny wybierać kanapy o płytszych siedziskach – zbyt głębokie siedzisko może nie pozwolić na swobodne oparcie stóp o podłogę. Jeśli jesteśmy wysocy lepiej, byśmy wybierali raczej sofy bez podłokietników, co pozwoli na wygodną drzemkę w wyprostowanej pozycji.

Jeśli mamy dużo przestrzeni i liczną rodzinę, albo prowadzimy towarzyski tryb życia idealną opcją zdaje się być narożnik mieszczący i do 10 osób. Sofa z szezlongiem to doskonały pomysł na kącik do czytania w pozycji leżącej bez konieczności jej rozkładania, zaś wycelowany w ekran telewizora pozwala oglądać telewizję leżąc, z pozycji na wprost. A żeby móc przy siedzeniu na kanapie np. delektować się smakiem kawy, pomyślmy o modelu z możliwością zamocowania sztywnych nakładek (mogą być drewniane) na boki. Pozwoli to odstawić na moment filiżankę czy talerz bez ruszania się z miejsca.

zdjecie


Do wyboru, do koloru



Jasna, ciemna, obita tkaniną czy skórą. A może eko-skórą? Wszystko zależy od tego, kto się na kanapie głównie wyleguje. Jeśli będą to czworonogi, lepiej byśmy rozważyli sofę obitą tkaniną w kolorze zbliżonym do umaszczenia zwierzaka. Oczywiście nie uchroni to przed śladami sierści, ale mniej w oczy kole futro pupila na obiciu, kiedy z jakiegoś powodu brakuje nam czasu na odkurzenie tapicerki. Albo niesforne maluchy. Ich zabawy mogą narazić na poważny szwank nasze kanapy.

W takim wypadku, rozwiązaniem będzie kanapa obita innowacyjną tkaniną odporną na plamy i zabrudzenia. Dobrze też wziąć pod uwagę sofę ze zdejmowanym pokryciem – łatwo uprać je w pralce. Można też zaszaleć i kupić kilka pokryć w różnych kolorach oraz wzorach i zmieniać je, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota.

Kanapa skórzana pozostaje wciąż synonimem luksusu. Jednak w praktyce nie każdemu – kogo na nią stać – przypadnie do gustu. Wprawdzie odporna na plamy np. z jedzenia – dość podatna na zadrapania i zarysowania skóra, wymaga właściwej konserwacji. W dodatku w kontakcie z naszą skórą śliska i chłodna zimą, a latem lepka może pozostawiać nieco do życzenia. Ale niewątpliwie zadaje salonowi należytego szyku i czyni go eleganckim.
Data publikacji: 12.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również